Първа национална конференция на Българска асоциация на специалистите по зависимости БАСЗ
Представители на Превантивно-информационен център към Община Габрово взеха участие в Първа национална конференция на Българска асоциация на специалистите по зависимости БАСЗ, състояла се от 24 до 26 април в София.
В Конференцията се включиха представители на различни институции, организации, лечебни заведения и терапевтични центрове – професионална общност, ангажирана с превенцията, лечението, рехабилитацията и намаляването на вредите в сферата на зависимостите. Обединени от общата кауза за предпазване на младите хора от рискови поведения и подкрепа за засегнатите от зависимости, участниците обменяха идеи и добри практики и търсеха устойчиви решения на проблема.
Конференцията откри министъра на здравеопазването доц. д-р Михаил Околийски, а в програмата на трите дни се включиха водещи специалисти в превенцията и лечението на зависимости – проф. д-р Игор Куценок, проф. д-р Христо Кожухаров, проф. д-р Жасмин Василева, Анна Швед и Анджей Майхер, д-р Федон Калотеракис, д-р Боян Георгиев, д-р Васил Женков, д-р Петър Василев, проф. д-р Георги Панов, доц. Д-р Соня Тотева, специалисти от НЦОЗА и други.
Заедно със специалистите по зависимости на Конференцията бяха и представители на обществото на Анонимни алкохолици, които представиха дейността на групите за взаимопомощ и споделиха личен опит във възстановяването.
Специално място на Конференцията бе отделено на най-новата организация, посветила се на каузата за подкрепа на жени със зависимост – габровската Фондация „Независима“. За краткото време от своето създаване, „Независима“ успя да постави във фокуса този проблем, да привлече много партньори и съмишленици, с които заедно да сложат началото на специализирана помощ в сферата на женското здраве и зависимостта.
Благодарим на Сирма Георгиева и Милена Петрова за възможността да бъдем част от това вдъхновяващо събитие!






