ЕВРОПЕЙСКИ СТАНДАРТИ

ЗА КАЧЕСТВО НА ПРЕВЕНЦИЯТА

Интересни превантивни мерки по света

Проблемът с употребата на психоактивни вещества сред подрастващите е изключително актуален. С напредването на технологиите, свръхинформираността от достоверни и недостоверни източници относно „леките“ психоактивни вещества (вейп с HHC/THC, снус, марихуана и т.н.), лесният и бърз начин да се поръча дадено вещество от интернет и липсата на какъвто и да било контрол правят овладяването на проблема много труден. Получава се така, че тийнейджърите са „залети“ от информация относно психоактивните вещества, а учители, родители и възпитатели са много слабо информирани. По този начин навременната намеса и установяването, че даден младеж има проблем, става значително по-трудно. Срамът и стигматизирането на проблема също е огромен фактор, който пречи за своевременна и адекватна реакция, когато се установи, че някой злоупотребява с дадено психоактивно вещество. Освен това народопсихологията и традициите ни относно алкохола, присъствието му в почти всеки дом и по всеки повод, правят проблема с неговата употреба много неглижиран и подценен.

Справянето с този проблем изисква мобилизиране на значителен брой институции, осъществяващи превенция, образователни институции, специалисти, органи на реда, учители и родители и т.н. В това отношение има какво да научим от опита на другите държави, които се борят с проблема, като обединяват множество институции и цялото общество в борбата с легалните и нелегалните психоактивни вещества.

Ето някои превантивни практики, от които можем да вземем пример и да използваме у нас:

Обучение на бармани, които обслужват ученици/студенти

Швеция

Обучението цели да се намали консумацията на алкохол сред младите хора.

Идеята е, че повечето бармани/сервитьори в заведения, които се посещават предимно от младежи, са също млади хора. Обучението се състои от 5 лекции:

1 лекция – фокусира се върху личния опит на обучаващите се с алкохола. Пуска се тест, който е анонимен и след това се провежда лекция/дискусия на тема „вярвания и очаквания“.

2 лекция – обсъждат се митове и факти за алкохола. Представят се статистически данни.

3 лекция – обсъждат се ефектите на алкохола и как влияе полът, телесното тегло, храната, видът алкохол, начините на пиене и количествата.

4 лекция – участниците калкулират нивата на алкохол, при които се чувстват добре и нивата, при които започват да губят контрол. Изчисленията са базирани върху спомени и отново се взимат под внимание пол, вид алкохол, телесно тегло, количество и т.н.

5 – на участниците се показват техники, с които да отказват да сервират алкохол на прекалено пияни клиенти и как да предотвратят клиентите си да прекалят с алкохола.

Какво пиете

Целевата група е 15-24 години

Превантивната програма е проведена в Нидерландия и цели да помогне на млади хора, които злоупотребяват с алкохол.

Интересното е, че самият подход е малко по-нестандартен. Не се фокусират върху обичайните вреди, които носи алкохолът, а се фокусират върху важни за младежите неща – външен вид, пари, бъдещо развитие, взаимоотношения и т.н., и как алкохолът им влияе.

По-безопасни заведения в Австралия

С цел да намалят злоупотребата с ПАВ, вандализма и агресията по нощните заведения, в Австралия са решили да налагат по-строг контрол и мерки върху самите заведения – по-чести проверки в заведенията, в които да се следи каква е атмосферата, безопасна ли е обстановката, в какво състояние са гостите на заведението, какво се консумира и т.н.

Повече забавления за младите хора през уикендите в Испания

В Испания са насочили усилията си в организиране на повече мероприятия през уикендите, където младите хора да се социализират, да се забавляват, да спортуват, да гледат филми, да слушат музика и т.н. Целта е на младите хора да се даде друга алтернатива за забавление през почивните дни, различна от дискотеките и клубовете, където се употребява ПАВ. Въпреки, че употребата на наркотици и алкохол не намалява, около 70 % от младежите споделят, че одобряват програмата и тя им е помогнала в социалните умения.

Насърчаване на родителите да поощряват децата си да участват в различни общественополезни дейности в Испания

В Испания са разработили програма, през която работят с родители и им провеждат тренинги, в които им обясняват ползите и значимостта на това децата им да участват в общественополезни дейности. Родителите, като авторитети и познавайки децата си най-добре, могат да им повлияят в това да избират полезни за тях дейности, да се социализират и развиват, като така ги държат далеч от употреба на ПАВ.

Забрана за сервиране в стъклени чаши и бутилки в центъра на Глазгоу

С цел намаляване на инцидентите в нощните клубове, градската управа на Глазгоу поставя забрана на всички заведения, които се намират в центъра на града, да продават алкохол в стъклени бутилки или шишета. Забраната влиза в сила след полунощ. Резултатите показват, че инцидентите в заведенията, за които важи забраната, са по-малко в сравнение с тези, в които не важи. Също така клиентите споделят, че се чувстват по-спокойни, когато се сервира само в пластмасови съдове.

Мерки против шофирането под въздействие на ПАВ в САЩ

В Сан Диего, САЩ, са установили, че през уикендите масово млади хора преминават границата с Мексико и отиват в Тихуана да се забавляват. Проблемът е, че при връщането си голяма част от тях са употребили всякакви ПАВ. В опитите си да ограничат тази масова практика те използват известни личности, които се ползват с доверието на народа, за да дадат гласност на проблема. Също така медиите редовно представят статистики за заловени шофьори под въздействие, инциденти и смъртни случаи, свързани с това. Мобилизирани са масово патрули и са затегнати мерките по границата, като всяка от тези мерки е подкрепена от масирана медийна кампания.

По-безопасен нощен живот в Холстебро, Дания

В Холстебро, Дания, се борят с употребата на ПАВ и агресията между младите хора под въздействие, като насърчават персонала на нощните заведения да посещава двудневни курсове, в които се учат да разпознават надрусани хора и как да реагират в конфликтни ситуации. Също така се насърчава по-строгия контрол при недопускането на непълнолетни в заведенията. Полицията също съдейства на превантивната мярка и следи за спазването на реда около заведенията и местата, където се събират младежите. Основната идея е младите хора да са наясно, че около тях постоянно има възрастни, които следят дали има употреба на забранени субстанции и неприемливо поведение.

Източник на информацията:

Interventions | www.hntinfo.eu

Всички превантивни практики, които се провеждат в различните държави, се обединяват около една теза – ако искаме да провеждаме ефективна превенция, е нужно цялото общество да бъде ангажирано с каузата. Нужна е съвместна работа между местната власт, органите на реда, превантивните центрове, училища, родители, места за развлечение и обществото като цяло. Определянето на проблема като „това е проблем на училищата“ , „това е проблем на родителите“ или „това е проблем, с който трябва да се справят институциите“ води само до влошаване на ситуацията.