Училищата в Севлиево въвеждат двете национални превантивни програми

Училищата в Севлиево интензивно се подготвят за въвеждането на двете национални програми за превенция употребата на психоактивни вещества – „Кодово име „Живот“ и „От връстници за връстници“.

Педагогически специалисти от всички учебни заведения в града се включиха в поредно тематично обучение, което проведе екипът на Превантивно-информационен център-Габрово.

Представители на ОУ „Христо Ботев“, ОУ „Стефан Пешев“, СУ „Васил Левски“, ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров” и ПГ „Марин Попов“ се запознаха с механизмите за администриране и управление на програмите, с темите и занятията, заложени в тях. Дискутирани бяха предизвикателствата и възможностите пред училищните екипи от психолози и педагози, които ще започнат прилагането през новата учебна година.

Наред с дейностите, включени в националните програми, пред участниците бяха представени и основните принципи на позитивната превенция – подпомагането на децата и младежите в техния процес на израстване като устойчиви личности и утвърждаването на здравословния начин на живот.

Предстои провеждането на информационни срещи с родителите на всички петокласници и осмокласници, които ще бъдат включени в занятията, като екипът на Превантивно-информационен център-Габрово ще продължи да оказва пълноценна методическа подкрепа на всяка една от страните в обучителния процес – училищни специалисти, ученици и родители.

Срещата бе организирана с активната подкрепа на  Бизнес сдружение „Севлиево 21 век“, Сдружение на жените „Надежда 2001“,  Ротари клуб и Interact Club Sevlievo, и се превърна в поредно доказателство за успешното сътрудничество между неправителствения сектор, образователните и граждански институции в Севлиево.