Тематични срещи с дванадесетокласници „Кой е срещу мен в мрежата?“
Две гимназии в Габрово – Национална Априловска гимназия и ПГТ „Пенчо Семов“, бяха домакини на тематични срещи между представители на дирекция „Киберпрестъпност“ в ГДБОП и дванадесетокласници.
Беседите се провеждат в рамките на националната превантивна програма „Предпазване на младите хора от престъпления“ на ГДНП, в партньорство с Превантивно-информационен център по зависимости-Габрово.
Представената тема разглежда рисковете в онлайн пространството, типични за целевата възрастова група, и имат за цел да повишат дигиталната култура на младежите и да допринесат за формирането на трайно и осъзнато поведение във виртуална среда.
Финансови измами, продажба на изделия със съдържание на наркотични вещества, кибер тормоз, виртуално блудство и изнудване, са само част от опасностите, пред които са изправени младежите, за които пребиваването в онлайн среда е ежедневие. Отбелязано бе, че характерната склонност на младите хора да приемат предизвикателства, допълнително увеличава риска от попадане в капана на онлайн престъпността и засилва тяхната уязвимост. Това налага провеждането на подобни обучителни срещи, на които водещи специалисти по превенция на рисковото поведение да запознават младежите с начините за защита и предотвратяване на престъпни посегателства във виртуалния свят.
Съвместните срещи на служители на МВР и ПИЦ-Габрово с ученици от местните гимназии продължават по теми, свързани с превенция на употребата на психоактивни вещества и на престъпленията против личността.





