Обучение за превенция на зависимости събра младежки работници от страната

Младежки център – Габрово е домакин на национална среща за обмен на опит и добри практики между младежки работници от страната. Екип на Превантивно-информационен център към Община Габрово се включи в програмата на младежката практика със специализирано обучение за ефективните подходи за реализиране на превантивни дейности и инициативи насочени към младежи с рисково поведение – употреба на психоактивни вещества или други форми на поведенчески зависимости. В обучението се включиха близо 30 участници от различни региони на страната, които активно обменяха въпроси, идеи и професионален опит.

Обучението за превенция на зависимости беше структурирано в два основни модула – теоретичен и практически, които осигуриха на участниците цялостен поглед върху темата и конкретни инструменти за работа с подрастващи и младежи. Специалистите от ПИЦ – Габрово демонстрираха разнообразни интерактивни методи, насочени към ранното разпознаване на рискови поведения и подкрепата на младите хора в трудни ситуации.

Особен интерес предизвикаха практическите упражнения, свързани с анализ на рисковите поведения и техники за разрешаване на конфликти. Участниците имаха възможност да приложат споделят реалистични ситуации и да обсъдят предизвикателствата, които срещат в работата си.

С оглед на разрастващата се мрежа от нови младежки центрове в страната, обучението имаше за цел и да създаде устойчиви контакти между новите специалисти в сферата на младежката работа и превантивните центрове в областните градове. Така се поставя основата за по-тясно сътрудничество и координирани усилия в подкрепа на младите хора.