„МАТИК“ и „Здравейко“ в ОУ „Иван Вазов“-гр. Габрово
Екип на Превантивно информационен център-Габрово започна занимания с ученици в ОУ „Иван Вазов“ по две превантивни програми – „МАТИК“ и „Здравейко“.
Програма „МАТИК“ е програма за превенция на рисково поведение чрез разкриване на творчески ресурси и чрез опознаване, приемане и споделяне на чувства и емоции, и се реализира веднъж седмично с учениците от 5 клас.
По време на занятията децата се обучават да изразяват своите чувства и емоции през творчество – рисуване, игри, конструиране и др. Чрез разнообразни тематични игри говорят за любими занимания, какво харесват у себе си, как изразяват собствени положителни качества и умения, развиват търпение, съпричастност, споделяне, постоянство, приемане на различия, изразяване на любов и благодарност и др.
Програма „Здравейко“ има за цел стимулиране на здравословния начин на живот сред най-малките ученици и се реализира с възпитаниците на ОУ „Иван Вазов“ в 3 клас.
Един път седмично, децата и техният приятел „Здравейко“ откриват ползите от здравословния начин на живот. Чрез игри, в които се срещат с „Навикът Герой“ и „Навикът Злодей“ обогатяват знанията си за полезните и вредни навици, градят умения за устояване на натиск, откриват здравословни алтернативи.
В отборни занимания и разнообразни игри със състезателна и познавателна цел, се учат да спазват дневен режим, да се хранят с повече полезни храни, да не използват прекомерно телефон и компютър, да спортуват и играят на открито с приятели и др.
Дейностите и по двете програми се реализират чрез прилагане на неформален подход на обучение, като занятията се провеждат по време на следобедните занимания в училището.




