Атанас Божилов в „Шофирам начисто“: „Наслаждавайте се на високи дози адреналин, но на трасето, а не по улиците на родния си град.“
Атанас Божилов е треньор по автомобилен спорт и автомобилен състезател, шесткратен шампион на България. През 2008 година е отличен като спортист № 1 на град Габрово. Завършил магистратура по Спортен мениджмънт в НСА. Повече от 20 години се занимава със спортен автомобилизъм като пилот, директор на състезания, спортен комисар в Автомобилна федерация на България (АФБ).
С него разговаряме по повод кампанията „Шофирам начисто“, която подкрепя отговорното шофиране без употреба на алкохол и наркотици.
- Какво означава да си добър пилот на спортен автомобил?
Пилотът на спортен автомобил трябва да бъде дисциплиниран и сто процента отговорен за поведението си на пътя и решенията, които взема зад волана. Трябва да е изцяло концентриран върху пилотирането и да следи, във всеки един миг, ситуацията на трасето. В нашите среди често си повтаряме – миг невнимание и цял живот мъртъв. Макар и не много оригинална, тази нагласа към управлението на автомобила е особено важна за оцеляването както на автомобилния състезател, така и на публиката.
Добрият пилот е този, който може не само да реагира бързо, но и да предвижда рисковете, преди да са се случили.
Първо виждаме рискова ситуацията – възприемаме я с очите си, после осмисляме тази информация и предвиждаме евентуалните последствия от различни възможни реакции и чак тогава следва решението какво да направим – през това време автомобилът лети към катастрофата. Пилотите тренират уменията си да вземат тези решения за части от секундата. Колкото по-висока е скоростта, толкова по-малко е времето за реакция. Това правило обаче важи не само в спортния автомобилизъм, но и за всеки шофьор, независимо дали е на състезание или в градския трафик. - Умението да дрифтиш по улиците прави ли те добър шофьор?
Категорично не, защото всеки един шофьор може да дрифти.
Дрифт е прилагане на по-голяма мощност от двигателя към задвижващите колела на автомобила, предни или задни, което води до загубване на сцеплението с пътната настилка. По този начин автомобилът се отклонява, извежда се от праволинейното му движение и се предизвикват центробежни сили. Всеки водач на МПС може да направи това, когато при по-рязко отпускане на съединителя, подаде газ. По-неопитните шофьори често попадат в такава ситуация неволно, без да искат колата им се унася.
Дрифтът е умение, когато го извършваш със специализиран автомобил и с определена цел. Прийомите на дрифта се използват от подготвени пилоти. В нормалното движение по пътищата използването на този способ води до голям процент вероятност за предизвикване на ПТП, особено в градска среда. Младите хора следва да са далеч от мисълта, че с един нормален автомобил могат да постигнат нивото на професионалните автомобилни състезатели или да се впускат в нерегламентирани надпревари, само за да усетят тръпката от високата скорост. - Освен практически умения, какви нагласи и ценности трябва да притежават шофьорите, за да намалеят пътнотранспортните произшествия?
Концентрация и отговорност към себе си и околните, отговорност към живота. Изключително важна е стабилната психика – шофьорът не бива да сяда зад волана, ако се чувства разсеян, емоционално нестабилен или с объркани мисли. Обикновено употребата на алкохол и наркотици водят точно до такива състояния. Шофьорите трябва да не си търсят любимата песен или да си ровят в телефоните, чантите или из багажите, докато автомобилът се движи. Когато човек кихне, а това е естествен физиологичен процес, си затваря очите. Ако кара със 140 км/ч, той изминава 50/60 метра без да следи пътната обстановка. Това разстояние ще се удължи още, ако се наложи внезапно да се натисне спирачка. Винаги трябва да имаме едно на ум за необходимостта от време и разстояние, за да се измине безопасно спирачният път.
Автомобилът е един вид оръжие, с което може да застрашим живота на много хора, а високата скорост го зарежда с още по-голяма мощност. - Все повече млади хора търсят силни емоции чрез употреба на алкохол и наркотици. Адреналинът от спортния автомобилизъм може ли да е добра алтернатива на това рисково поведение?
Напълно. Спортът е безспорно сред най-добрите алтернативи на наркотиците и алкохола. Когато аз съм пилотирал в състезание и си тръгвам след края му, винаги се чувствам толкова удовлетворен от преживяното и изобщо нямам потребност да карам бързо или рисково по пътя. Спортът ми дава всички нужни емоции, отнема всички негативни мисли от главата ми и ми дава ясни цели за напред.
Участието в регламентирани състезания носи огромно удоволствие и удовлетвореност. Младите хора могат да получат огромни количества адреналин по този начин. Всеки, който има желание, е добре дошъл да членува в лицензирани автомобилни, спортни клубове и да участва в организирана спортна дейност.
Автомобилните състезатели по време на тренировки и надпревари карат на специално подготвени трасета, които на първо място са обезопасени както за пилотите, така и за публиката. Имат пожарна и линейка, имат специални лични предпазни средства. Автомобилът има предпазна клетка, която позволява многократно да се претърколи при катастрофа и пилотът да излезе жив и здрав. Това в един обикновен автомобил го няма.
Аз съм учил в НСА, в катедра автомобилизъм, след като доказах качествата си на състезател, защото осъзнах, че не е нужно само да умея да пилотирам автомобила си добре, за да съм шампион. Имах потребност да развивам себе си и в други области като психология, стратегическо мислене, спортно-икономически и маркетингови стратегии. Комбинацията от всичко това ми е помогнало да постигна успех и в спорта, и в живота, а и да се предпазя от грешни решения като употребата на наркотични вещества. - Вашето послание към любителите на високите скорости?
Призовавам младите да не подражават на автомобилните състезатели и холивудските филми за високи скорости. Трябва да знаем не само какво е правилно, но и когато сгрешим, какви ще са последствията. Да развиваме у себе си умения за владеене на автомобила, както и дисциплина за прилагането им. Изключително важно е да притежаваме самоконтрол. Участието в надпревари следва да е само в регламентирани състезания с определени правила. Защото животът не е компютърна игра и няма бутон за рестарт!
Бъдете състезатели, побеждавайте и се наслаждавайте на високи дози адреналин зад волана, но на трасето, а не по улиците на родния си град.